ראשי על האגודה לרפואה ולמשפט כנסים אירועי תרבות סיורי חו"ל קישורים יצירת קשר תמונות
חיפוש באתר
 חברות באגודה
 לוח מודעות
 ארועי תרבות ופנאי
 השתלמויות
 סיורים בארץ
 סיורים בחו"ל
 מאמרים וכתבות
 אות המופת לרופא
 תקנון האגודה
 חברי הנהלה
 כתב העת רפואה ומשפט
האם להתייחס לאדם בהתאם לגילו?

האם להתייחס לאדם בהתאם לגילו ?

מאת: ד"ר יהודה בן ארויה

מעשה שהיה כך היה.

גברת מכובדת, המוכרת לי היטב מזה שנים רבות, כבת 50 ועדיין צעירה ברוחה, (נקווה שתהיה כזו עוד שנים רבות), נכנסה יום אחד למרפאתי.

מסיבות שונות טרם נישאה, ובפיה הייתה שאלה חשובה: "דוקטור הכרתי לאחרונה גבר נפלא מכל הבחינות, הוא מעוניין בי, אך מה לעשות והוא מבוגר בן 63 וסובל ממספר מחלות, שאומנם אינן מגבילות אותו באופן משמעותי, אבל בכל זאת הן מחלות".

התשובה הארוכה לשאלה זאת היא נושא למאמרי זה.

מהו הגיל הקובע לגבי חיי יומיום, חיי חברה ונישואין, מערכות עבודה, כושר ההשתכרות וכיו"ב ? מתוארות כאן פונקציות שונות, ולא כולן מגיעות לביטוי מלא באותו גיל כרונולוגי. מקובל אם כן להבחין בין ארבעה סוגי גילים:

הגיל הכרונולוגי – שנות החיים לפי תאריך הלידה.

הגיל הפסיכולוגי – הגיל בו באים לידי ביטוי שיאי הכשרים השונים: הזיכרון, הלמידה, המרץ וכוח הרצון, רעננות הרגשות, הגמישות וההסתגלות לשינויים. לגיל הפסיכולוגי קשור המושג "גיל תפקודי". בעזרת מושג זה מנסים לקבוע את כושרו של האדם לבצע תפקידים הדורשים תכונות מסוימות, שעלולות להשתנות עם הגיל.

הגיל החברתי – החברה מצפה מכל אדם שיתנהג בהתאם למוסכמה החברתית הקשורה לגילו הכרונולוגי: ילמד, יתחתן, יוליד ילדים, יהיה סבא. באם גבר בן 48 מתחתן עם בת 23 אומרים עליו שהוא זקן יחסית אליה.

הגיל הביולוגי – חסר משמעות לגבי תפקודו של אדם, הוא משמש להערכה ע"י הרופא בעת בדיקה ולצרכים משפטיים מסוימים.

מספר הבהרות בנושא הגיל:

בד"כ אין חפיפה בין הגילים השונים אצל אותו אדם. הוא יכול להיות צעיר מן הממוצע בגילו הפסיכולוגי, וזקן מן הממוצע בגילו החברתי והכרונולוגי ולהיפך.

לגיל הכרונולוגי המדויק כשלעצמו אין כל משמעות לגבי תפקודו של אדם. הוא משמש רק לציון בתעודת הזהות ובדרכון, וחלים עליו חוקי המדינה, כגון גיל פרישה.

גם הגיל הביולוגי חסר משמעות לגבי תפקודו של האדם. הוא משמש להערכה ע"י הרופא בעת בדיקה, ולצרכים משפטיים מסוימים.

גם הגיל החברתי לא ייתן מושג מלא לגבי תפקוד האדם.

אי לכך, הסך הכל הקובע לגבי מטלות שונות בחיים בכללם ובחיי היומיום הוא הגיל הפסיכולוגי, כפי שהוגדר לעיל.

לשם הגדרתו אצל הבודד, יש לעיתים גם להיעזר בבדיקות פסיכולוגיות. הגיל הפסיכולוגי הוא המרכיב הקובע, בדרך כלל, את הצלחתו והתאמתו של האדם לחיי חברה ונישואין, מערכות העבודה וכדומה.

וכאן המקום להזכיר לכל נותני העבודה למיניהם, ולכל המעוניינות והמעוניינים לבוא בברית הנישואים, שבדרך כלל אם אדם סובל ממספר מחלות שלא גורמות למגבלות תפקודיות רציניות, הדבר חסר משמעות, ואין זה משנה אם המבוגר הוא בגילו הכרונולוגי או צעיר.

אי לכך נציע לאותה גברת, שדברנו בה בתחילת המאמר, לבחון את גילו הפסיכולוגי של המועמד. ייתכן שיתברר שגילו הפסיכולוגי צעיר אפילו מגילה היא. ואין פסול בכך שגילו הכרונולוגי מבוגר יותר.

| | | | | | | |
בניית אתרים בניית אתרים Media4u נטמיילר נטמיילר דיוור אלקטרוני