ראשי על האגודה לרפואה ולמשפט כנסים אירועי תרבות סיורי חו"ל קישורים יצירת קשר תמונות
חיפוש באתר
 חברות באגודה
 לוח מודעות
 ארועי תרבות ופנאי
 השתלמויות
 סיורים בארץ
 סיורים בחו"ל
 מאמרים וכתבות
 אות המופת לרופא
 תקנון האגודה
 חברי הנהלה
 כתב העת רפואה ומשפט
השקרים הלבנים ברפואה

השקרים עולים וצפים בכל יום בשדה הקליני הרפואי, שלולא השימוש בהם היינו גורמים לחולים דכדוך ואבדן תקווה. השקרים מסייעים לנו כמטפלים להיטיב את יחסי הגומלין עם המטופלים. הם מגוננים על המטופלים מפני בשורות מאימות ומשתקות.

 

מהו עם כן שקר לבן?

שקר לבן על פי אבן שושן הוא כזב סילוף אמת או דברים שאינם מתאימים. אך השקר הלבן ברפואה מטרתו אינה מרושעת או להרע, אלא שקר שמטרתו טובה מקילה הבאה להרגיע את המטופל לא לפגוע בו ולהשאיר לו פתח של תקווה. זהו שקר שבסיטואציות מורכבות וקשות ניתן להצדקה ונסלח. השקר הוא מניפולציה לטובת המטופל ומהוה כלי נח להתמודדות של המטפלים כאשר מתבקשים על ידי  בני משפחה לא לומר את אמת האבחנה למטופל.

 

השקר הלבן לא מכוון לפגוע ולהזיק אלא לעודד, להגן, לבטל פחדים וחרדות אצל המטופל. גם למטפל לומר אמת זה קשה ומפחיד ועלול ליצור תגובות בלתי צפויות שכן על מנת למנוע דיכאונות, אגרסיה, חוסר שיתוף פעולה בטיפול, מהוה השקר הלבן פתרון. השקר הלבן הוא הסתרת האמת, שינוי עובדות, העברת מסר מוטעה, מתן תירוצים לא מדויקים במטרה לרכך את האמת בעתיד. השקר הלבן כוונתו טובה אך התוצאה לפרקים רעה שכן ברב המקרים סופו להתגלות. השימוש בשקר הלבן הוא תלוי נסיבות במצב החולה, חומרת המחלה, מידת שיתוף הפעולה, תוצאות עתידיות גרועות ומצב נפשי ירוד.

על כן ההגנה על המטופל מפני משבר קשה באמצעות השקר יכול להיות תועלתי בדיוק כפי שהיינו אומרים את האמת.

 

גורמים רבים משפיעים על הצוות הרפואי לומר לחולה את האמת וסביב אמרת האמת נוצרת דילמה אחת קשה בין המחויבות לומר את האמת לבין מניעת נזק מהחולה כתוצאה מהאמירה. על כן פתרון הדילמה קל יותר כאשר מוסרים שקרים לבנים ונמנעים מהתחושה של פחד וחוסר אונים.

גם הרופאים וגם האחיות העומדים בחזית מול המטופל וכאשר נתקלים בסיטואציה מורכבת הכרוכה באמירת אמת, בה חומרת המחלה עשויה להשפיע על ההחלטה באם לומר את האמת, הרי שאז נוטות על פי רב אחיות טירוניות לעומת ותיקות לערב את הרופא מחשש לתגובות בלתי צפויות מצד החולה ( 2005 KOPRAK       (

 

המטפלים ו/או בני משפחותיהם המשתמשים בשקר לבן לוקחים אחריות על דבריהם כדי למנוע נזק מהמטופל ומתוך מגמה להקל על הלחץ והמצוקה בה נמצאים, ולנסות ליצור בו איזושהי תקווה, ומניעת התדרדרות במצב.

חומרת המחלה, משך המחלה הם מרכיבים המשפיעים על רצון החולה לדעת מחד ומהחלטת המטפל למסור מידע כן ואמיתי.

  

למרות חוק זכויות החולה מ 1996 המחייב מטפל למסור אמת למטופל, מקווים כי החוק במקרים חריגים מאפשר לא לגלות אמת למטופל כאשר יש חשש שהחולה עלול להינזק והמקרה מועבר לועדת אתיקה של ביה"ח (חוק זכויות החולה 1996 סע' 18 ג ) יחד עם זאת כוונת השקר הלבן לתת הגנה למטופל מפני סכנה כי השקר עלול להתגלות ולפגוע במערכת יחסי אמון מטפל מטופל, וכתוצאה מכך סירוב להמשך טיפול. כאשר המטופל קולט מידע ומעבד אותו מסקנותיו ישפיעו על כוונת התנהגותו העתידית.

במחקרים שנערכו ביון ב 2002 במטרה לבדוק עמדות של אחיות כלפי אמירת אמת לחולי סרטן נמצא כי אחיות טענו שכוונתן לשמר בריאות ורווחת המטופל אבל כאשר קיימת סכנה למטופל באמירת אמת, רצון ההגנה שלהם גובר והן תשתמשנה בשקר לבן.

במחקר שנערך ע"י טבק, ברנוי, שרון (2008 ) שבדק כוונת התנהגות של אחיות לגלות אמת הסתבר שכל האחיות רואות חשיבות משמעותית בגלוי אמת, אך רואות בגלוי האמת באבחנה קושי רב.         

| | | | | | | |
בניית אתרים בניית אתרים Media4u נטמיילר נטמיילר דיוור אלקטרוני