ראשי על האגודה לרפואה ולמשפט כנסים אירועי תרבות סיורי חו"ל קישורים יצירת קשר תמונות
חיפוש באתר
 חברות באגודה
 לוח מודעות
 ארועי תרבות ופנאי
 השתלמויות
 סיורים בארץ
 סיורים בחו"ל
 מאמרים וכתבות
 אות המופת לרופא
 תקנון האגודה
 חברי הנהלה
 כתב העת רפואה ומשפט
"פרוביוטיקה" מאת רפאל עזרא - רוקח קליני

פרוביוטיקה

בשנים האחרונות ישנו שימוש נרחב בתכשירים פרוביוטיים באופנים שונים.

במאמר זה אנו נבהיר מה היא בדיוק פרוביוטיקה, מה היא עושה, למי חשוב ליטול תכשיר פרוביוטי ומה הם הקריטריונים לתכשיר פרוביוטי איכותי.

פרוביוטיקה היא שם כולל לחיידקים ידידותיים המתקיימים בגופנו ואף מסייעים, באופן פעיל, לתפקודו התקין.

פעולת הפרוביוטיקה בגופנו

החיידקים הידידותיים יודעים להיצמד לדופן המעי, כמעט לכל אורכו. עצם היותם שם, מונע מחיידקים פתוגניים וממיקרו-אורגניזמים אחרים כגון שמרים ופטריות, להיצמד לדופן ולבסס זיהום פתוגני במעי. בנוסף,החיידקים הידידותיים משתתפים בתהליכי העיכול ובפירוק המזון במעי. חלק נכבד מהאנזימים המפרקים את המזון בגופנו, מיוצרים על-ידי חיידקים אלו. בלעדיהם, תהליך העיכול הופך ליעיל פחות ונוצרת תסיסה של מזון במעי. חיידקים פרוביוטיים נוכחים גם בריריות נוספות בגופנו כגון חלל הפה, הואגינה והאף. באזורים אלו, הימצאותם של החיידקים חשובה בעיקר למניעת השגשוג של גורמים פתוגניים כגון פטריית הקנדידה.

למי חשובה תוספת חיידקים פרוביוטיים

מטופלים בתרופות אנטיביוטיות מהוווים קבוצה חשובה ביותר לטיפול פרוביוטי. תפקידה של האנטיביוטיקה הוא לקטול זיהום חיידקי. לשם כך היא ניטלת ומשום כך היא חשובה כל-כך. אנטיביוטיקה אינה מבחינה בין חיידק ידידותי לחיידק פתוגני, היא רואה חיידק-היא הורגת אותו. מכאן שצמצום אוכלוסיית החיידקים הפרוביוטיים, במהלך טיפול אנטיביוטי, הוא בלתי נמנע . ואכן, תופעות לוואי רבות של תרופות אנטיביוטיות כגון כאבי-בטן, שלשולים ופטרייה ואגינלית, נובעות מחיסול אוכלוסיית החיידקים הידידותיים. נטילת תכשיר פרוביוטי במהלך הטיפול ומספר ימים לאחר סיומו, מאפשרת לנטרל תופעות לוואי אלו.

מצבים רפואיים שונים גורמים, אף הם, לירידה באוכלוסיית החיידקים הידידותיים. מחלות מעיים כרוניות כגון קוליטיס, תסמונת המעי הרגיש וקרוהן, לא מאפשרות לאוכלוסיית החיידקים לשגשג באופן טבעי. מתן פרוביוטיקה, באופן עקבי, משפר את נוכחות החיידקים במעי ומפחית, באופן משמעותי,

את ההתלקחויות החריפות של מצבים אלה בקרב המטופלים .

מצבי שלשול חריף פוגעים מאוד באוכלוסיית החיידקים הפרוביוטיים . במצב זה שכבה של תאי אפיתל מדופן המעי, נושרת ומופרשת החוצה יחד עם שכבת החיידקים הצמודים לה. במצב זה נוצר מעגל כשפים שכן המחסור בחיידקים גורם לתהליכי עיכול לא יעילים אשר, בתורם, גורמים שוב לשלשול וכל תהליך החלמה של המעי מעוכב . מתן פרוביוטיקה במהלך שלשול מסייע בשני אופנים, פעם אחת בשבירת מעגל הכשפים ופעם שנייה בשיקום אוכלוסיית החיידקים הפרוביוטיים .

ישנם מחקרים רבים המצדדים בחשיבות החיידקים הידידותיים לתמיכה במערכת החיסון של הגוף. אנשים החשים שהם ''חולים יותר מידי פעמים'' או עובדים עם קהל, יוכלו לתמוך במערכת החיסון הטבעית שלהם בעזרת הטיפול הפרוביוטי.

לסובלים מגזים בבטן, תחושת נפיחות ועוויתות מהווה הפרוביוטיקה טיפול חשוב מיוחד. חלק גדל מסימפטומים אלה נובע מתהליכי עיכול לא יעילים הגורמים להצטברות גזים במעי. חיידקים פרוביוטיים, הנוטלים חלק חשוב בפירוק המזון, משפרים את איכות תהליך העיכול ומקילים מאוד על תופעות בטניות אלו.

אחד הנושאים החמים, בהקשר הפרוביוטי , הנו מחלות עור ותגובות עוריות. במנגנונים שונים, שלא כולם ברורים לחלוטין, מסתבר שהפנימיות משפיעה על החיצוניות וכי לשינויים בפלורת החיידקים הפנימית יש השלכות על העור.

לדוגמה, מספר מחקרים הראו כי טיפול פרוביוטי נימצא מקל על תסמיני אטופיק דרמטיטיס. כמו-כן, נמצאה השפעה מיטיבה של פרוביוטיקה על דלקות מקומיות בעור. מספר מחקרים הראו קשר מעניין בין תגובות אלרגיה בעור לבין חיידקים פרוביוטים מסוימים .

מה חשוב בתכשיר פרוביוטי

כיום, המדפים מלאים במספר רב של תכשירים פרו ביוטיים עם מגוון רחב של מחירים ואיכויות. רוב התכשירים כוללים קפסולות המכילות את תאי החיידק או אבקות התאימות לילדים .

בבואנו לבחור תכשיר פרוביוטי עלינו להקפיד על שלושה קריטריונים חשובים: כמות החיידקים, מגוון הזנים והגנה מחומצת הקיבה .

כמות החיידקים

שטח הפנים של המעי הוא עצום (כ 200 מ''ר לאדם בוגר). בכדי שמנת הפרוביוטיקה תהיה בעלת משמעות לגופנו, עליה להכיל כמות גדולה של תאי חיידק. ברם, יעילות קליטת החיידקים בדופן המעי הינה מוגבלת כך שלא תמיד יותר הרבה זה יותר טוב. מחקרים מראים כי כמות של שני מיליארד חיידקים למנת פרוביוטיקה, מהווה את הכמות היעילה ביותר. כמויות גדולות יותר של חיידקים, למנה, אינן מעלות את איכות הטיפול ומאידך מנות קטנות יותר עלולות להיות בלתי יעילות .

מגוון זני החיידקים .

פלורת החיידקים במעי מורכבת מזנים שונים של חיידקים . השוני נובע מטבע החיידק ומיכולת ההיצמדות שלו לאתר מסוים לאורך המעי. לדוגמה, לחיידקים אירוביים יש נטייה לשגשג טוב יותר בתחילת המעי. חיידקים אנאירוביים, לעומת זאת, יעדיפו להתמקם עמוק יותר לאורך המעי. בהתאם לכך, תכשיר פרוביוטי המכיל מגוון רחב של זני חיידקים, יהיה יעיל יותר מתכשיר המכיל זן אחד או שניים. ישנם כיום תכשירים המכילים תשעה זנים ואף יותר, של חיידקים פרו ביוטיים, המאפשרים פיזור יעיל של הפלורה לאורך המעי .

הגנה מחומציות הקיבה .

הקיבה מהווה מחסום רב עצמה כנגד כניסת חיידקים לגוף. רמת החומציות הגבוהה בקיבה יוצרת סביבה בלתי אפשרית לשרידות החיידקים ורוב תאי החיידק נהרסים במהלך שעות שהייתם בקיבה. על-מנת להתגבר על בעיה זו פיתחו, בתעשייה הרוקחית, ציפויים מיוחדים המגנים על תאי החיידק מפני חומצת הקיבה. ציפויים אלה מתפרקים רק בסביבה הלא-חומצית במעי ומאפשרים את הגעת החיידקים לאתרי ההצמדות, בכמות יעילה .

סיכום

הבנת החשיבות של חיידקים פרוביוטיים לגופנו הולכת ועולה ככל שהנושא נחקר. בכל שנה מתווספים מאות מחקרים מדעיים בנושא ושופכים אור על הקשר בין בריאותנו לבין החיידקים החיים בגופנו. חשיבות זו צריכה להתבטא באיכות הטיפול הפרוביוטי וביכולתו להשיג את מטרותיו.

מגר' רפאל עזרא – רוקח קליני

הכותב הינו רוקח קליני, מנהל המרכז הישראלי לייעוץ תרופתי וחבר האגודה לרפואה ומשפט. ייעוץ תרופתי הנו תחום חדשני העוסק בשיפור יעילותו של הטיפול התרופתי, במניעת תגובות גומלין בין תרופתיות ובצמצום תופעות הלוואי שלהן. שאלות יתקבלו בברכה- rafamed@walla.com

©כל הזכויות שמורות.

| | | | | | | |
בניית אתרים בניית אתרים Media4u נטמיילר נטמיילר דיוור אלקטרוני