ראשי על האגודה לרפואה ולמשפט כנסים אירועי תרבות סיורי חו"ל קישורים יצירת קשר תמונות
חיפוש באתר
 חברות באגודה
 לוח מודעות
 ארועי תרבות ופנאי
 השתלמויות
 סיורים בארץ
 סיורים בחו"ל
 מאמרים וכתבות
 אות המופת לרופא
 תקנון האגודה
 חברי הנהלה
 כתב העת רפואה ומשפט
לחץ דם

פרופ' תלמה רוזנטל

מחלקה לפיסיולוגיה-פרמקולוגיה

מדור יתר לחץ דם

בית הספר לרפואה ע"ש סאקלר, אוניברסיטת תל אביב

כ15- עד 20 אחוז מהאוכלוסייה בישראל, כמו בעולם המערבי כולו, סובלים מיתר לחץ דם. רבים מהחולים כלל אינם מודעים לבעיה, משום שהם מרגישים בטוב, ומכאן הכינוי שהודבק למחלה – "הרוצח השקט". המחלה נוגסת בכל חלקה טובה והחולה אינו מודע לכך, עד שמופיע סיבוך שעלול להיות קטלני. לכן חשוב לבצע מדידות יזומות של לחץ דם.

לחץ דם הוא לחץ המופעל על דפנות כלי הדם. כשהלב מתכווץ ומזרים דם לגוף נמדד הלחץ העליון – הסיסטולי, וכשהלב נח ומוזרם אליו דם מהפריפריה נמדד לחץ דם דיאסטולי. לחץ דם סיסטולי נורמלי מוגדר כפחות מ130- מ"מ כספית, והדיאסטולי – פחות מ85-. הלחץ הרצוי הוא פחות מ120- סיסטולי ופחות מ80- דיאסטולי. קיימת נטייה לעלייה בלחץ הדם עם התקדמות הגיל, בעיקר הלחץ העליון ובעיקר אצל נשים, המתחילות בדרך כלל לסבול מהתופעה בתקופת הבלות.

חשוב להדגיש שאין לסמוך על מדידה חד פעמית של לחץ הדם. במשך היום חלות בו תנודות, וזאת ניתן לראות כאשר מחברים את הנבדק למיכשור המודד את לחץ הדם במשך 24 שעות ביממה. בשעות היום לחץ הדם גבוה יותר, ובלילות קיימת לרוב ירידה, עד לשעות המוקדמות של הבוקר, שבהן מופיעה לא אחת עלייה חדה של לחץ הדם.

לחץ הדם עולה בעיקר בשעות העבודה (Job strain), כאשר יש צורך במקסימום ריכוז והספק, בישיבות למיניהן, במצבים של מתח, בשיחות (עצם הדיבור, לאו דווקא שיחות מרגיזות), בנהיגה, ואפילו בפעילויות שאין אנו מודעים להן, כגון לעיסה. אצל משפטנים שהתחברו לרושם לחץ הדם, נצפו עליות חדות בהופעות בבתי המשפט.

אצל עובדי משמרות לא יורד לחץ הדם כאשר הם עובדים בלילות, בניגוד לאוכלוסייה בעלת סדר יום "רגיל". לוח הזמנים ועימו לחץ הדם עלולים להשתבש גם בטיסות טרנס-אטלנטיות וכתוצאה משינויים חדים במזג האוויר.

מרבית החולים (כ85- אחוז) סובלים ממה שמוגדר יתר לחץ דם עצמוני או ראשוני. 15 האחוזים הנותרים נכללים ברשימת יתר לחץ דם משני. הסיבות ללחץ דם משני עלולות להיות היצרות של עורק כלייתי או גידולים (בד"כ שפירים) של בלוטת האדרנל, היושבת מעל לכליה. קיימים גידולי בלוטה המפרישים אלדוסטרון – הורמון הגורם לאגירת נתרן ומעלה לחץ דם, וישנם גם גידולים המפרישים קטכולאמינים, המכונים "הורמוני סטרס". אצל חלק מחולים אלה קיימות תנודות חדות בלחץ הדם.

בכל המצבים של יתר לחץ דם משני משתבשת לעתים עקומת לחץ הדם ואין ירידה לילית. כנ"ל גם באחוז גבוה של חולים סכרתיים ובחולים עם דום נשימה. מתבקש איפוא שבחולים שאינם מורידים את לחץ הדם בלילות בניתור לחץ דם משך 24 שעות, יש לחפש יותר את לחץ הדם המשני.

לחץ דם גבוה עלול לפגוע בכלי הדם הקטנים והגדולים, במוח, בלב ובכליות – אך רוב הסיבוכים האמורים ניתנים למניעה בעזרת מודעות לבעיה וטיפול בה. אחוז הסובלים משבץ המוח ירד במידה ניכרת בשנים האחרונות. לפי מחקרים קליניים רבים, הטיפולים הורידו את תחלואה והתמותה. בניגוד לעבר, שבו ההתייחסות לגורמי סיכון נוספים (עודף משקל, העדר פעילות גופנית, סכרת, עישון ושומני דם) לא הייתה ממוקדת, היום מושם עליהם דגש.

רבים מחולי הסכרת סובלים גם מיתר לחץ דם, וסיבוכי הסכרת (ובהם נזק כלייתי) עלולים להחמיר בשל כך. פגיעה כלייתית נקבעת קלינית על פי נוכחות חלבון בשתן, וכן עלייה של קריאטינין בדם – מדד רגיש לנזק כלייתי בכלל. ראוי לציין כי אחוז הנשים הסכרתיות בגילאים המבוגרים גבוה יחסית, והן עלולות לסבול ממחלות לב, אף יותר מאשר הגברים.

מתוך נסיונות קליניים רבים ידוע כי בחולה הסכרתי יש צורך להוריד לחץ דם לערכים נמוכים יותר מאשר לכלל האוכלוסייה הסובלת מיתר לחץ דם, מכיוון שבחולים אלה נצפתה בבירור ירידה באירועים קרדיווסקולריים תוך הורדת לחץ הדם. מקובל היום שלחץ דם גבוה בשילוב גורם סיכון נוסף מחייבים טיפול מיידי ונמרץ, בהיותם מסוכנים יותר מיתר לחץ דם בלבד.

הטיפול הלא תרופתי כולל הורדה במשקל, הימנעות ממזון מלוח, הפסקת עישון ופעילות גופנית. הDASH diet-, שהתפרסמה זה מכבר, מורכבת בעיקר מפירות וירקות עתירי אשלגן וחלב דל שומן. הדיאטה עשירה בסיבים, אשלגן, סידן ומגנזיום, וכן בחלבון.

דיאטה עשירה בסיבים (שנמצאים בפירות ובירקות) נמצאה מפחיתה את התמותה ממחלות לב וכלי דם, אך היא אינה מורידה לכשעצמה את לחץ הדם. התעמלות, כגון הליכה, רכיבה על אופניים ושחייה, חשובה ביותר. התרגילים הגורמים להפעלת השרירים בתנועה חשובים מאוד הן ללחץ הדם, הן לשומני הדם והן לבריאות הכללית.

קיים היום שפע של תרופות עם אפשרויות רבות של צירופים למיניהם, עד שלפעמים מרוב עצים לא רואים את היער. חשוב לזכור כי את התרופות צריך לקחת בבוקר, עם ההשכמה, במטרה להדביר את העלייה הפיזיולוגית בשעות המוקדמות של היום.

ידוע כי הטיפולים יעילים והורידו במידה ניכרת את התחלואה והתמותה, ולכן חשוב לשכנע את החולים שגם אם יש תופעות לוואי פה ושם, כדאי לקבל טיפול ולהגיע לשיבה טובה, כי זה בהחלט אפשרי.

| | | | | | | |
בניית אתרים בניית אתרים Media4u נטמיילר נטמיילר דיוור אלקטרוני