ראשי על האגודה לרפואה ולמשפט כנסים אירועי תרבות סיורי חו"ל קישורים יצירת קשר תמונות
חיפוש באתר
 חברות באגודה
 לוח מודעות
 ארועי תרבות ופנאי
 השתלמויות
 סיורים בארץ
 סיורים בחו"ל
 מאמרים וכתבות
 אות המופת לרופא
 תקנון האגודה
 חברי הנהלה
 כתב העת רפואה ומשפט
פעילות גופנית-התרופה המנצחת

 

לעולם לא מאוחר מדי להתחיל- גם אם הגעת לגיל מבוגר ולא עסקת קודם לכן בפעילות גופנית וגם אם אתה סובל מבעיות תפקודיות מסוימות , ניתן ורצוי לבצע פעילות גופנית השאלה היא מהו גיל מבוגר כיום?

באופן עקרוני ההגדרה הזו כוללת בני 60 ומעלה , אבל זה מאוד אישי, בכל קבוצה של בני 60-70 יהיו כאלה בעלי התאמה בין הגיל הכרונולוגי לגיל הפיזיולוגי, כאלה שנראים ומתפקדים גופנית כאילו היו 10-15 שנה צעירים יותר וכאלה המצויים במצב גופני ירוד ומתפקדים כאילו היו10 שנים מבוגרים יותר.
בדיקת לב במאמץ וכן בדיקה אצל פיזיותרפיסט שיבדוק עד כמה הנבדק מממש את טווחי התנועה שלו, עשויות לסייע בהערכה של גיל פיזיולוגי.

יש לזכור שגם אם התוצאות של בדיקות אלו היו טובות במועד מסויים הן עשויות להשתנות בהמשך מכיוון שכושר גופני לא ניתן לצבור. מדובר בעבודה סיזיפית לכל החיים. אימון גופני זו מטלה יומיומית כמו לאכול וללכת .

חשוב להגדיר נכונה את הצרכים של המתאמן , את המטרות שהפעילות הגופנית אמורה להשיג וגם לבדוק אחרי תקופה מסויימת אם אכן חלה התקדמות .

לדוגמה:בכל שריר קיימים סיבים לבנים ואדומים .

הלבנים מהירים ומתכווצים במהירות ולכן אחראים על פעילויות קצרות ומהירות כמו קימה מכסא.

הסיבים האדומים הם איטיים יותר ואחראים על פעילויות ממושכות .

העלייה בגיל בצרוף חוסר פעילות גופנית פוגעת בתפקוד הסיבים וכך מגיעים למצב שהסיבים הלבנים המהירים מתנהגים כמו סיבים אדומים .

התוצאה היא שיום אחד אדם יכול למצוא את עצמו קם מהכסא בהילוך איטי , נזקק לתמיכה כדי להחלץ מהמכונית או כדי לקום מהספה.

ניוון סיבים לבנים הוא בעייתי בכל האיברים אבל כאשר זה קורה בגפיים התחתונות זה משבש את התיפקוד היומיומי , זה מתחיל ב"תן יד" נמשך בכל מיני צורות קימה משונות שאנשים מאמצים

לעצמם כדי לחפות על חולשת הרגליים כמו להטות את הגוף לפנים- תנועה שיוצרת לחץ על עמוד השדרה וזה נגמר במצב שאנשים חושבים פעמיים לפני שהם קמים מהספה או הכורסא.

כל קושי בתפקודים היומיומיים – קימה, ישיבה, הנפת היד, לקיחת משהו ממדף גבוה, רוטציה של הגוף, אי יכולת לעלות שתי מדרגות בבת אחת – צריך להדליק נורה אדומה.

הפתרון הוא תרגילים שקרובים ככל האפשר לפעילות שמתקשים לבצע. למשל פעמיים שלוש בשבוע לתרגל 10 פעמים קימה וישיבה נכונה, כאשר התנועה באה מהרגליים עם הזמן והשיפור יש להוסיף קצת עומס לדוגמה:להחזיק קופסת שימורים בידיים תוך כדי קימה.

רק התרגיל הפשוט הזה לשבת ולקום יכול לשפר במידה משמעותית את התיפקוד היומיומי .

עם זאת ראוי לציין שהפתרון האידיאלי הוא לעבוד בחדר הכושר ע"פ תוכנית מסודרת .

בנוסף לכך מומלץ להיפגש מפעם לפעם עם מומחה לגיל המבוגר או פיזיולוג מאמץ ולא להסתפק בעצותיו של מדריך הכושר התורן

חשוב שאנשים יפנימו שלא יכול להיות להם יותר מדי נוח תוך כדי פעילות גופנית לא צריך לההפך לספורטאים ולהתאמן לטריאטלון אבל צריך קצת להתאמץ.

הליכה היא פעילות טובה אבל לא בקצב של טיול לקניון.

אם רוצים לשרוף קצת קלוריות , לשפר בעיות של חילוף חומרים, יתר לחץ –דם ועוד צריך להגביר את הקצב.

רצוי גם להשתמש בשעון דופק שבודק את האפקטיביות של ההליכה כך גם בשחייה קשה להעלות את הדופק בשחיית חזה נעימה בשביל פעילות אירובית אפקטיבית עדיף לשחות חתירה.

חשוב לבנות תוכנית עבודה לפעילות גופנית באופן סדיר בחדר הכושר למי שאינו חובב חדרי כושר שידאג לשלב נכון בין פעילויות שהוא מחבב למשל הליכה מואצת יחסית בחוץ לשיפור סיבולת אירובית( לב- ריאה) ופעילות אנאירובית- תרגילים המתבצעים כנגד משקל גוף(כפיפות בטן, ישיבה וקימה מכסא ועוד) ובשימוש באביזרים(גומיות , כדור, משקולות) .

כדי לחזק את השרירים ,להפחית משקל ואחוזי שומן, לשפר את חילוף החומרים, האסתטיקה הגופנית ,המצב הבריאותי והתיפקוד היומיומי, העיקר לא לצפות שפעילות אחת תספק את כל הצרכים( גם לא פילאטיס או יוגה)

פילאטיס יוגה פלדנקרייז ודומיים טובים מאוד כפעילות משלימה אבל לא כפעילות גופנית יחידה, הם טובים לשרירים המייצבים , זוקפי גו, בטן לשיפור טווחי תנועה ועוד אבל תורמים פחות מבחינת בניית מסת וטונוס שריר הנחוצים לתיפקוד היומיומי.

לסיכום, אין מה להסתתר מאחורי המשפט:

" בגילי כבר מאוחר מדי להתחיל " מכיוון שפעילות גופנית מגוונת ומושכלת משפרת את המצב הבריאותי ותורמת לאיכות חיים טובה יותר בכל גיל.

| | | | | | | |
בניית אתרים בניית אתרים Media4u נטמיילר נטמיילר דיוור אלקטרוני