ראשי על האגודה לרפואה ולמשפט כנסים אירועי תרבות סיורי חו"ל קישורים יצירת קשר תמונות
חיפוש באתר
 חברות באגודה
 לוח מודעות
 ארועי תרבות ופנאי
 השתלמויות
 סיורים בארץ
 סיורים בחו"ל
 מאמרים וכתבות
 אות המופת לרופא
 תקנון האגודה
 חברי הנהלה
 כתב העת רפואה ומשפט
אות המופת לרופא 2012

הכנס השנתי וטקס הענקת אות המופת לרופא 2012

ב 1/7/12 התקיים במוזיאון א"י טקס הענקת המופת לרופא .

זו השנה ה - 26 בה מוענק מטעם האגודה לרפואה ולמשפט אות מופת

ל - 3 רופאים שגילו יחס אנושי ואכפתיות החורגת מהגבולות הסטנדרטים כלפי מטופליהם, פעלו למען הקהילה והצטיינו במסירות מקצועית.

בדברי הברכה של עו"ד שבתאי זיו מנכ"ל האגודה הוא ציין ש "טקס הענקת אות המופת הוא האירוע השנתי המרכזי של האגודה לרפואה ולמשפט, שכן הוא מסמל את אחת ממטרותיה המרכזיות – שיפור מערכת היחסים שבין הרופא והחולה.

אנו מאמינים, שהעלאה על נס של אותם רופאים, תרמה ותורמת להגברת המודעות לצורך ביצירת קשר של אמון בין הרופא לחולה, קשר שיש לו חשיבות רבה לבריאות האדם".

שופטת בית המשפט העליון (בדימוס) הגב' דליה דורנר יו"ר ועדת האות ברכה את הזוכים ואמרה: " העיקרון הבסיסי המתיר את טיפולו של הרופא הוא קבלת הסכמתו של המטופל לטיפול. ההסכמה הנדרשת מכונה "הסכמה מדעת". לאמור, אין המדובר כאן בהסכמה כללית לטיפול, שאותה ניתן להסיק מעצם הפניה לרופא. אלא, נדרשת הסכמה תוך ידיעה על הטיפול הספציפי. הסכמה שכזו, מחייבת את הרופא במתן הסברים למטופל. יסודה של הדרישה היא בכבוד האדם, באוטונומיה של הפרט, בזכותו על גופו ובחירותו להחליט מה שייעשה בגופו, תוך קבלת אחריות על גורלו שלו.

הדרישה להסכמה מדעת עומדת בסתירה חריפה לפטרנליזם מקצועי. הרופא סובר כי הוא, כאיש מקצוע, יודע את אשר טוב לחולה, וכי הלה – הנמצא, מטבע-הדברים, במתח נפשי ונעדר ידע מקצועי – לא יהיה מסוגל להבין את ההסברים הרפואיים המוסברים. גישה פטרנליסטית זו, שבעקבותיה המידע שנמסר לחולה הוא מינימאלי, אינה מקובלת עוד. הכלל הוא כי יש לגלות למטופל את כל הסיכונים בטיפול אשר אדם סביר היה מייחס להם חשיבות לצורך גיבוש החלטתו.

הרופא ככל בעל מקצוע אף חייב בחובת זהירות כלפי מטופליו. מן העבר האחד, נדרש רף זהירות גבוה מספיק כדי להגן על המטופלים שחייהם, איכותם, וכן שלמות גופם, מונחים על הכף, ולהבטיח כי תינקט רמת זהירות ראויה . מן העבר השני, מן הראוי למנוע הכבדת-יתר על הרופאים שבמהלך פעילותם עשויים להיגרם למטופל נזקים.

הטלתה של חובת זהירות חמורה מדי עלולה לפגוע ביכולתם של רופאים להפעיל שיקול-דעת המבוסס של מיטב ניסיונם ומיומנותם המקצועית. היא עלולה לעודד תופעה בלתי-ראויה של "רפואה מתגוננת", המבקשת למזער חשיפה לתביעות רשלנות אף במחיר פגיעה בבריאותם של המטופלים מכאן, שקביעתו של רף נורמטיבי גבוה מדי עלולה להוביל להכבדה בלתי-ראויה על פעילותה של מערכת הרפואה ובטווח הרחוק אף לפגוע ברווחת המטופלים ובבריאותם . לכן, לא כל טעות שבשיקול-דעת תחשב למעשה רשלני.

חשוב מכל הוא, יחס הרופא לחולה. יחס של כבוד מסירות ואמפטיה מצד הרופא, תורמים להפחתה דרמטית. של תביעות על רשלנות רפואית. זאת ועוד, יחסים בין רופא למטופל המשקפים כבוד הדדי, הימנעות מהתנשאות תוך הקצבת זמן ראוי לבדיקה משפרים את העברת המידע הדרוש לרופא ומאפשרים שיפור הדיוק באבחון.

בסופו של היום, הכללים המשפטיים, ובמרכזם שמירת כבודו של המטופל משקפים את הגישה הרפואית-האתית הראויה, והיא לראות במטופל לא רק את המחלה הדורשת טיפול אלא גם את האדם .

אנחנו חברי הוועדה נוכחנו ברמה הגבוהה של הרפואה בישראל, נחשפנו לעשרות רבות של המלצות מטופלים על רופאיהם, המועמדים לקבלת האות, המשבחים אותם על מסירות אמפתיה ומקצועיות ללא דופי עד כי קשה היה לברור מתוכן את מקבלי האות. שכן נראה היה לנו כי כולם ראויים .

ירבו כמותם .

השיקולים שהנחו אותנו בבחירה היו אנושיות ותשומת לב אישית למטופלים.

ליווי המטופלים לאורך שנים, אכפתיות החורגת מהגבולות הסטנדרטיים, מעורבות בקהילה, עמידה בתנאים קשים לאורך זמן, מסירות מקצועית, חזון וחדשנות מקצועית.

על פי שיקולים אלה בחרנו ב- פרופ' דינה בן יהודה – המטולוגיה,

ד"ר ג'ורג' גרייב – רופא משפחה, ופרופ' ג'מאל זידאן – אונקולוג .

| | | | | | | |
בניית אתרים בניית אתרים Media4u נטמיילר נטמיילר דיוור אלקטרוני